Európai katonákat küldene Ukrajnába az Egyesült Államok, de az egyik kiszemelt ország nemet mondott

2025. május 14. 13:40

Az Egyesült Államok elsősorban a fegyverszünetet akarja elérni

2025. május 14. 13:40
null

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerdán megerősítette: Varsó nem küld katonákat Ukrajnába, és az esetleges ukrajnai békemisszió keretében csak külső támogatást biztosít az abban részt vevő szövetséges katonáknak.

A tárcavezető az onet.pl lengyel hírportálnak nyilatkozva Keith Kelloggnak, az amerikai elnök Ukrajnáért felelős különleges megbízottjának keddi nyilatkozatára reagált. Kellogg a Fox Business-nek kijelentette, hogy

az orosz-ukrán béke elérése érdekében az egyik megoldási lehetőség, hogy négy európai ország – köztük Lengyelország – tűzszünet-ellenőrző erőket vezényel ki a Dnyeper folyó nyugati oldalára.

Ezt is ajánljuk a témában

Sikorski felidézte: többször beszélt az európai erők ukrajnai szerepvállalásáról Kelloggal, és tudja, hogy az amerikai megbízott szerint Lengyelországnak is részt kellene ebben venni, de

ez nem jelenti azt, hogy valóban így lesz.

Hozzátette: Kellogg „talán túlértékelte” Lengyelország szerepvállalását. Az ország katonák kivezénylése helyett „a légi híd támogatásában, a szállítási csomópont védelmében, és a több mint 600 kilométeres lengyel-orosz és lengyel-fehérorosz határszakasz őrzésében” valósulna be az Ukrajnába tartó csapatok fedezésére.

Azt mindenesetre cáfolta, hogy az amerikaiak nyomást gyakorolnának rájuk az ügyben. „Mindenki megérti, hogy Lengyelország a NATO frontországa (…), és a legfontosabb, amit az egész szövetségért teszünk, a keleti szárny, vagyis a saját területünk védelme” – jelentette ki.

Ezt is ajánljuk a témában

Kellogg az említett interjúban tisztázta: az Egyesült Államok elsősorban a fegyverszünetet akarja elérni, majd megvitatnák a területi kérdéseket, a zaporizzsjai atomerőmű státuszát és Ukrajna jövőjét a NATO-ban.

A tűzszünetet ellenőrző erőkről szólva úgy fogalmazott:

A britekről, franciákról, valamint németekről is beszélünk, és igazából a lengyelekről is, akiknek az erői a Dnyipro folyótól nyugatra állomásoznának, vagyis távol az ütközővonaltól.

„A Dnyiprótól keletre pedig egy harmadik állam részvételével felállítandó, a tűzszünet betartása felett őrködő békeerőket vezényelnének” – fejtette ki.

Nyitókép: Radoslaw Sikorski (Fotó: Carlos Jasso / POOL / AFP)

***

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jack
2025. május 14. 18:10
"valósulna be"? Ez valami nyelvújítás?
nempolitizalok-0
2025. május 14. 18:03
Nem nagyon értem ezt a NATO vehemenciát. Elképzelhetetlen, hogy a bolgárok bevonuljanak oroszországba, a lakosság 87%-a eleve NATO ellenes. Románia nagyrészt hasonló. A magyarok nem NATO ellenesek, de 78%-a semmilyen külföldi akciót nem támogat. A szlovákok dettó. Szerintem a lengyelek sem. Ha kell az orosz, az angol, francia, német, svéd és a többi hasonló vegye fel szépen a csizmáját, puskáját és hajrá. De a balti államok felől menjenek.
savrena
2025. május 14. 17:59
A ruszkik naponta kacsavadászatot tartanának a lengyel katonákra - és viszont. Garancia a békétlenségre
pugacsov-0
2025. május 14. 16:22
Appelbaumné-nak csak a pofája nagy !
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!